تلفن تماس: 09125540901 

توری مرغی، نوعی توری مشابه توری فرنگی و توری گابیون با نام انگلیسی Chicken wire netting یا Poultry netting است. مفتول گالوانیزه مورد استفاده در این نوع توری، نازک و انعطاف پذیر با چشمه‌های شش ضلعی می‌باشد. این محصول در دو نوع گالوانیزه ایرانی و خارجی یا وارداتی (معمولا از چین) و همچنین سنگین و سبک در بازار موجود است. در این مقاله از فرامفتول به معرفی و بررسی توری مرغی و بیان مشخصات و کاربردهای آن می‌پردازیم.

توری مرغی چیست؟

توری در واقع شبکه‌ای فلزی، بافته شده از سیم مفتول یا برش و کشش ورق فلزی و فولادی است. به نازک‌ترین و سبک‌ترین توری‌های مفتولی شش ضلعی، توری مرغی می‌گویند. مبنای تقسیم بندی توری‌ها ضخامت متنوع آنها می‌باشد. توری‌های گالوانیزه با ضخامت‌های متفاوت و سایز چشمه متنوع ساخته می‌شوند. معروف‌ترین سایز چشمه آن سایز 3.4 اینچ و ضخامت 20 تا 25 میکرون است که توسط دستگاه های صنعتی تولید می‌شود.

تاریخچه استفاده از توری مرغی

اولین ماشین بافت مفتول در سال ۱۸۴۴ میلادی توسط آهنگری ایتالیایی به نام چالز برنارد با کپی برداری از روی ماشین‌های بافندگی اختراع شد. اولین موارد استفاده از توری های مرغی که این آهنگر تولید نمود در جنگ جهانی دوم بود. آن زمان، توری مرغی برای محافظت از رادارها در هنگام انفجار بهترین آپشن بود.

انواع توری مرغی

این توری را می‌توان براساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد. شیوه پیچش مفتول، جنس، ضخامت و چشمه توری از جمله این معیارها هستند.

دسته بندی بر اساس شیوه پیچش مفتول

این محصول ازلحاظ شیوه پیچش مفتول به دو صورت دسته بندی می‌شود. در روش اول که شیوه پیچش مستقیم است، مفتول‌ها به ‌صورت مستقیم رفتی، پیچیده می‌شوند. در حالی که روش دوم پیچش، دو جهته بوده و مفتول‌ها به صورت رفت و برگشتی پیچیده می‌شوند.

دسته بندی بر اساس جنس

اگر بخواهیم توری مرغی موجود در بازار ایران را از نظر جنس تقسیم بندی کنیم، باید 3 گونه را نام برد. گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد، توری پلاستیکی. نوع خارجی موجود در بازار از نوع گالوانیزه سرد است، در حالی که توری‌های گالوانیزه گرم، ایرانی هستند.

انواع توری مرغی بر اساس چشمه

چشمه توری‌ها معمولا در سه سایز در بازار وجود دارند. توری با چشمه “4/3 که رتبه اول توری‌های مرغی در بازار ایران را دارد. به طوری که اگر به فروشنده فقط بگویید توری می‌خواهید، منظور شما به چشمه “3/4 تعبیر می‌شود. توری با چشمه “1/2 در جایگاه دوم بازار بوده و به علت کوچک‌تر بودن چشمه‌ها به توری فنچی نیز معروف است. آخرین انواع توری مرغی “1/2 و 1 اینچ هستند.

کاربرد توری مرغی

از جمله کاربردهای مهم توری مرغی در صنایع مختلف، می‌توان به مواردی همچون ساخت قفس پرندگان، آرماتوربندی، مجسمه سازی، محافظت از گیاهان، حصار کشی مزارع، گچ کاری و … اشاره نمود. عمده مصرف مهم توری‌های مرغی با توجه به نوع ضخامت آن در صنایع ساختمان سازی می‌باشد. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

– ساخت سقف سوله

– نگهداری دور ستون و نگهدارنده پشم شیشه در عایق‌های ساختمانی

– نقش نگه دارندگی در دیوارهای سیمانی، حصارکشی موقت و گچ کاری

– جان پناه با ضخامت بالا

– نگهدارنده سقف‌های شیروانی

توری مرغی چگونه ساخته می‌شود؟

بعد از پاسخ به پرسش توری مرغی چیست بد نیست مروری بر فرآیند ساخت توری‌های مرغی نیز داشته باشیم. توری‌های مرغی به دو صورت خودکار و دستی ساخته می‌شوند.

روش خودکار

در روش تولید خودکار ساخت توری مرغی، اول از همه مفتول در دستگاه قرار می‌گیرد و روکش‌دهی می‌شود. در مرحله بعد مفتول روکش‌دار وارد بخش حصاربافی می‌شود. بعد از آن مفتول‌ها به یکدیگر پیچ می‌خورند و قالب لوزی شکلی که به آن چشمه گفته می‌شود، شکل می‌گیرد. در آخر کار هم ابتدا و انتهای توری توسط سیم‌پیچ اتوماتیک، محکم می‌شوند.

روش دستی

در روش تولید توری مرغی به روش دستی همه مراحل بالا به جای دستگاه توسط یک یا دو نفر اجرا می‌شود. در فرآیند دستی ساخت این نوع توری، سیم مفتول گالوانیزه به دور قالب می‌پیچد تا فرم بگیرد. پس از اینکه مفتول‌ها به هم بافته شدند، دوسر حصار توسط فرد با پیچ‌گوشتی بافته می‌شوند. در نهایت توری آماده شده به صورت رول درآورده می‌شود.

مزایای توری مرغی نسبت به سایر توری‌ها

توری‌های مرغی با توجه به ویژگی‌ها و ساختاری که دارند، یک سری مزایای قابل توجه نسبت به سایر انواع توری‌های فلزی دارند که مهم‌ترین آن‌ها در زیر خلاصه شده است.

  • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • ایجاد تهویه مناسب
  • وزن سبک و قابلیت حمل آسان
  • سرعت و سادگی در اجرا
  • قیمت مناسب
  • مناسب برای غذا دادن به حیوانات

تفاوت توری مرغی ایرانی با توری مرغی چینی

همان‌طور که در بالا نیز عنوان شد، توری‌های مرغی در دو نوع ایرانی و چینی در بازار موجود هستند. این دو نوع توری تفاوت‌هایی دارند که در زیر به طور کلی چند مورد از مهم‌ترین آنها بیان می‌شود.

  • اول از همه، این که توری‌های مرغی ایرانی در دو نوع گالوانیزه گرم و سرد تولید می‌شوند اما نوع چینی فقط به صورت سرد در کشور موجود است.
  • توری‌های گالوانیزه گرم که فقط نوع ایرانی آن در کشور موجود است، نسبت به نوع سرد (ایرانی و چینی) کیفیت و استحکام بیشتری دارند.
  • وزن توری مرغی ایرانی نسبت به توری مرغی چینی بیشتر بوده و این به دلیل ضخامت بیشتر مفتول‌های توری ایرانی است.
  • قیمت توری مرغی ایرانی نسبت به قیمت توری چینی بیشتر بوده و برای کارهای بلند مدت بسیار به‌صرفه‌تر است.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *